0 0,00 

Žiadne produkty v košíku.

Produkty
Titulný obrázok
Zbierame CÉČKA...

Tieto známe plastové výlisky v tvare písmena C spôsobili v histórii doslova ošiaľ. Nebolo to však hneď na prvýkrát. Prvotný zámer vznikol v českom Jablonci, kde dizajnéri podniku vymýšľali ozdobu na minisukne. Mali to byť šperky obtočené okolo pása, ale u dievčat a žien sa tento nápad vôbec nestretol s úspechom. Prešlo ďalších desať rokov, kedy zase módne trendy v bytovej architektúre začali meniť vzhľad bytov a vo veľkom sa začali rušiť dvere v bytoch. A prišla tak možnosť nahradiť dvere niečím novým. Vtedy vyskúšali jabloneckí dizajnéri ponúknuť na trh “orientálne” závesy z pospájaných céčok do šnúr. Aj tento nápad skončil fiaskom. Céčka sa vo veľkých balíkoch povaľovali nepovšimnuté pri kontajneroch jabloneckého závodu… A boli by tam ležali dodnes. Keby si ich nevšimli deti. A tie už vedeli, ako ich využiť. A tak mohlo vzniknúť naozajstné céčkové šialenstvo.

Éra céčok

Začalo s to v roku 1984. Vtedy vyrastala generácia Husákových detí a práve oni začali céčka nosiť úplne všade. Dievčatá na rukách ako náramky, chlapcom reťaze frajersky vytŕčali z vrecák… Došlo aj na závesy a iné bytové dekorácie. K tomu hral z rádií notoricky známy hit tejto doby: „Céčka, sbírá céčka…“ Vtedy naozaj platilo, že kto nemal céčka, akoby ani nebol. Céčka sa stali podpultovým tovarom, takže bežnou praxou bolo vymieňať jedno céčko napríklad za tri Pedro žuvačky. Takéto výmenné obchody sa uzatvárali na dvoroch sídlisk, v školách, ale aj v továrňach a úradovh, keďže rodičia sa snažili pre svoje dieťa zohnať aspoň pár kúskov tohto vzácneho plastu. K bežným céčkám potom pribudli vzácnejšie a na výmennom trhu hodnotnejšie perleťové alebo svietiace v tme. A potom osmičky, paragrafy a rôzne písmená abecedy…

S céčkami prišli aj nové hry. Azda najznámejšou bola Čiara, keď sa k vyznačenej línii hádzali céčka. Kto dohodil najbližšie k čiare, bral všetky céčka. A ten, kto mal najviac céčok, bol céčkový kráľ.

Ošiaľ v tvare C v dnešnej online dobe?

V dnešnej technicky vyspelej dobe by sa už céčkový ošiaľ ťažko zopakoval. Čím bol určite výnimočný? Dal „podnikateľské” základy Husákovým deťom, céčka boli akýmsi neformálnym platidlom a najmä tieto farebné drobnosti spestrili svet detí osemdesiatych rokov.

Dnes céčka stále dokážu deťom ponúknuť deťom veľa zábavy, precvičovanie motorických zručností a rozvoj kreativty. Naučte ich céčkové hry vášho detstva, ktoré ešte aj dnes dokážu zaujať. Kupujte ale české originálne céčka, aby nedošlo k sklamaniam. Mnohé dovezené varianty nielenže nemusia byť vyrobené z dostatočne kvalitných a bezpečných materiálov, ale na základe vlastnej skúsenosti po pospájaní do reťaze céčka nedržia spolu. U nás v kategórii Retro hračky ponúkame overenú kvalitu Céčiek od rodinnej firmy Chmela s niekoľkodesaťročnou tradíciou. Stačí si už len vybrať z našej ponuky, všetky typy máme skladom a odosielam ihneď, takže už zajtra môžu vaše deti vytvárať svoj vlastný céčkový príbeh.